Do tej pory byłam zwolenniczką szybkiego wypiekania każdego rodzaju pieczywa. Wszystko do misy, wymieszać, odstać i gotowe.. ale trochę mi się pozmieniało. Do listy moich ulubionych przepisów dodam proste, ale bardziej czasochłonne wypieki. A to za przyczyną lektury książki Jeffreya Hamelmana „Chleb” oraz „Domowego wypieku chleba” Lauren Chattman.

Bagietki jakie udało mi się upiec w 100 procentach spełniły moje oczekiwania. Mają bogaty smak, są leciutkie i z chrupiącą skórką.
Należy pamiętać, że zaczyn pracuje 12 – 15 godzin więc najlepiej przygotować go wieczorem.

Składniki (2 bagietki)
zaczyn poolish
150 g mąki chlebowej (ja dałam typ 1050)
150 ml wody (letniej)
5g drożdży świeżych

ciasto
300 g mąki
150 ml wody
5g drożdży świeżych
10 g soli

Sposób wykonania

zaczyn poolish

  1. Dokładnie odmierz składniki zaczynu, wymieszaj je na gładko w misce w której będzie wyrabiane ciasto.
  2. Przykryj folią i odstaw na 12- 16 godzin.

ciasto

  1. Dodaj wszystkie składniki na ciasto do zaczynu.
  2. Mieszaj składniki do połączenia na niskich obrotach przez około 3 minuty.
  3. Zwiększ obroty (na średnie) i wyrabiaj przez kolejnych 5 minut. Po tym czasie ciasto powinno być sprężyste i niezbyt luźne.
  4. FERMENTACJA WSTĘPNA (2 godziny): Odstaw ciasto w ciepłe miejsce (około 24 stopni). Po godzinie od wyrabiania wykonaj SKŁADANIE ciasta (Mokrymi dłoń chwyć ciasto od dołu z jednej strony i ciągnąc do góry przełóż na drugą stronę pojemnika, a następnie zrób tak samo od przeciwnej strony pojemnika).
  5. Po dwóch godzinach fermentacji wstępnej przełóż ciasto na stolnicę wysypaną mąką gładką stroną do dołu – bez przewracania (żeby zbyt dużo mąki do niego nie przywierało). Ostrym nożem podziel na dwie części. Delikatnie formuj je w równe kule, przykryj ręcznikiem kuchennym i odstaw na 15 minut.
  6. Formowanie kształtu bagietek: Ukształtuj ciasto w prostokąt o wymiarach około 10×18 cm. Złóż wzdłuż dłuższego brzegu na 3 części – jedną do środka a następnie drugą do środka. Przez środek tak powstałego prostokąta kantem dłoni zrób wgłębienie wzdłuż dłuższego brzegu i zagnij do środka ciasto wzdłuż tego zagłębienia. Połącz brzegi na gładko. Ułóż szwem do dołu. Połóż obie dłonie na środku ciasta i delikatnie turlaj je do przodu i do tyłu . Turlając przesuwaj dłonie na boki rozciągając bagietkę na długość około 35 cm. Przełóż ją szwem do dołu na formę do bagietek albo na blachę wyłożoną papierem do pieczenia – w odległości około 10 cm od siebie. Zrób między nimi fałdę z papieru, żeby nie mogły się skleić podczas wyrastania. Włóż po obu stronach zwinięte ściereczki (pod papierem), żeby pomagały zachować kształt podczas wyrastania.
  7. Odstaw do wyrastania w ciepłe miejsce na 1-1,5 godziny (powinny prawie podwoić objętość).
  8. Przełóż do nagrzanego do 240 stopni piekarnika. (Wcześniej wyciągnij ręczniki i wyprostuj fałdę z papieru). Na dnie piekarnika postaw naczynie z wodą. Piecz około 24 minut. Po upieczeniu ostudź na kratce kuchennej.