Pełnoziarnisty chleb orzechowy to taki specjalny chleb „na niedzielę” z racji dodatku dużej ilości orzechów (które nie są tanie;-)) Doskonale smakuje z słodkimi dodatkami jednak ja go szczególnie lubię z serami pleśniowymi w stylu brie. Ciągle smaczny 2 dni po upieczeniu (trzymany w szczelnym pojemniku) doskonale nadaje się do zamrożenia (nawet przez miesiąc).

Składniki
na 2 średniej wielkości bochenki

455 g mąki pełnoziarnistej
230 g mąki pszennej
2 i 1/2 łyżeczki soli
460 ml letniej wody
7 g suchych drożdży
2 łyżeczki miodu
230 g wyłuskanych, grubo krojonych orzechów włoskich

Sposób przygotowania

  1. Orzechy umieścić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, włożyć na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 190 stopni.
  2. Kiedy orzechy przestygną wszystkie składniki umieścić w misie miksera. Wyrabiać hakiem do ciasta drożdżowego ok 10 minut. Następnie zrobić kulę z ciasta obsypać mąką. Umieścić w misce posypanej mąką, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić do podwojenia objętości.
  3. Wyrośnięte ciasto uderzyć pięścią, podzielić na dwie równe części, uformować kule i przełożyć na blachę na której chleby będą pieczone. Przykryć ściereczką i pozostawić do ponownego podwojenia objętości.
  4. Kiedy ciasto wyrośnie nagrzać piekarnik do 220 stopni (na dno włożyć blaszkę z 200 ml wody), na każdym z bochenków wykonać po 3 dość głębokie cięcia ostrym nożem. Chleb włożyć do piekarnika piec 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 190 stopni i piec jeszcze 25-30 minut. Kiedy chleb będzie gotowy to popukany od spodu będzie wydawał pusty dźwięk. Chleb najlepiej pozostawić na kratce do przestudzenia.