Pyszna jesienna herbatka ziołowa – na przeziębienie i dla poprawy nastroju
Obudziłam się dzisiaj z bardzo jesiennym samopoczuciem, sińce pod oczyma, suche gardło i wszystko co mogło strzykało. Dzisiaj poniedziałek, więc jeszcze więcej zajęć niż w inne dni, a tu siły brak. Otworzyłam szufladę z moimi suszonymi skarbami i przygotowałam świetną herbatkę, która nie tylko jest pyszna, ale jej wartości powinny pomóc dojść do ładu z samopoczuciem.
Składniki
łyżka suszonych płatków dzikiej róży (jak ona pachnie!)
łyżka suszonych płatków bławatka
4 suszone kwiaty hibiskusa
łyżka kandyzowanego imbiru (możesz zastąpić paroma plasterkami świeżego)
miód do smaku (najlepiej lipowy)
Sposób wykonania
- Wrzuć wszystkie składniki oprócz miodu do dzbanka.
- Zalej gorącą wodą.
- Przykryj i odstaw na około 10 minut.
- Dosłódź do smaku miodem. Nie dodajemy go wyłącznie dla słodyczy, ale również ze względu na wartości dla naszego zdrowia
Właściwości składników
płatki dzikiej róży – nie tylko dają naszej herbatce obłędny smak, ale też działają uspokajająco i przeciwzapalnie. Mój ulubiony rodzimy zielarz o. Klimuszko napisał: „ze wszystkich owoców, jakie rosną na terenie naszego kraju ma najwięcej chyba wartości odżywczych, a ponadto zapobiega wszelkim chorobom„.
chaber bławatek – kwiaty chabru zawierają antocyjany (cyjaninę i pelarginę), kwasy organiczne, garbniki i sole mineralne oraz duże ilości manganu. Oprócz dobroczynnego działania przy zapaleniu błon śluzowych bławatek ma również działanie moczopędne (przy chorobach z upośledzoną czynnością wytwarzania moczu przez nerki). Zapobiega tworzeniu się złogów w drogach moczowych. Wyciągi z chabru w postaci okładów są skuteczne w zapaleniu spojówek, brzegów powiek.
hibiskus – ten kolejny kwaskowaty i smaczny składnik naszej herbatki obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne
imbir – rozgrzewające i przeciwzapalne właściwości tego korzenia wykorzystywane są od tysięcy lat. Oprócz zastosowania przy przeziębieniach i grypie leczy niestrawności, mdłości chorobę lokomocyjną. Może też obniżać poziom cholesterolu i rozszerzać światło żył. Ma delikatne właściwości rozrzedzające krew.
miód lipowy – ważne jest, aby korzystać z miodu z dobrego źródła. Zapewni to dostęp do czystego, pełnowartościowego miodu. Miód lipowy ma działanie napotne, przeciwkaszlowe, wykrztuśne i przeciwskurczowe, uspokajające.
Uwaga! Jeżeli masz już niskie ciśnienie (ja mam) to stosuj herbatkę ostrożnie (z umiarem).